sobota 8. srpna 2015

Světový týden kojení

Včera, 8.8.2015, skončil světový týden kojení.

Kojení je téma velmi ožehavé a citlivé. Některé mladé bezdětné lidi pobuřuje, pobuřuje to i některé matky, které nikdy nekojily. A moc se o něm nemluví...Když už ano, vyvolává rozporuplné reakce.

I dnes, kdy se kojení na rozdíl od minulosti prosazuje a i doktoři doporučují kojit plně minimálně půl roku (tzn. nezavádět jakékoliv jiné potraviny či tekutiny do půl roku věku), je osvěta velmi, velmi chabá. A proč o tom chci psát já?

Ve svém okolí mám spoustu matek, co kojit chtěly, ale z nějakého důvodu to vzdaly. Existuje mizivé procento žen, které kojit ze zdravotních důvodů nemohou, ale je obrovské procento těch, které kojit chtěly, ale kojily krátkou dobu. Chybělo jim možná pochopení, uklidnění nebo podpora, že to, co dělají, dělají správně.

Nějaká fakta na úvod ze stránek www.unicef. cz


Proč je kojení důležité:

Každý rok se ve světě narodí přibližně 129 milionů dětí. A každý rok život milionů z nich končí jenom proto, že nemají dostatečnou výživu, zdravotní péči a ochranu, které jsou nezbytné k tomu, aby přežily, rozvíjely se, dožily se dospělosti. Je smutnou skutečností našeho světa, že v nejchudších zemích stále ještě 5,8 milionů dětí každý rok umírá dříve, než se dožijí pátých narozenin, velká část z nich dokonce v prvním roce života. 

To, co děti prožijí a jaká péče je jim věnována v prvních třech letech života, zásadně ovlivní celou jejich budoucnost. Pokud například během tohoto období nemají dostatečnou a vyváženou stravu, jejich fyzický a duševní potenciál se nikdy plně nerozvine. 

Kojení je prokazatelně jednou z nejefektivnějších cest ke snížení úmrtnosti a nemocnosti dětí. Jak vyplývá z odborných studií, výlučné kojení do šesti měsíců věku by v rozvojových zemích umožnilo odvrátit úmrtí 13 % dětí ve věku do pěti let. Přesto je zde výlučně kojeno pouhých 39 % dětské populace. Je prokázáno, že děti, které jsou výlučně kojené, mají 14krát větší šanci přežít prvních šest měsíců svého života než děti, které kojené nejsou. Zahájení kojení v prvním dnu po narození může snížit riziko úmrtí novorozence až o 45 %. 


A teď něco o mně.

Pamatuji si na moment, kdy jsem poprvé viděla kojit ženu na veřejnosti. Bylo mi asi 17, jely jsme s kamarádkami vlakem domů z dovolené, dotyčná seděla naproti nám a kojila své malé dítě. Bylo mi z toho špatně. Byla jsem znechucená tím, že se musím dívat na obnaženého cizího člověka. 

Ano, dnes se stydím. Ale taky jsem si vždy na tento moment vzpomněla a když už měla dcera na veřejnosti hlad, snažila jsem se vždy sednout si někam bokem, popřípadě se zakrýt, abych někoho nepobuřovala. Jsem z těch lidí, co se neradi někde vystavují a kojení je pro mě natolik intimní moment, že i když má dcera 13 měsíců, nikdy jsem nekojila před rodinou nebo před kamarády tak, aby mě viděli. Vždy jsem šla buď do jiné místnosti, hodila si přes sebe plenu nebo se otočila.

Víte, ono, když má dítě hlad a pláče, nebo jen potřebujete utišit, tak mu prostě nevysvětlíte, že musí počkat. Proto jsem kojila snad na všech možných místech-v kavárnách, v restauraci, na výletech, na lavičce u obchodu. Vždy ale tak, abych nebyla středem pozornosti, nemám to ráda.

To, že budu kojit, jsem brala ještě v těhotenství jako samozřejmost. Já sama jsem byla kojená zhruba do roka (což na 80. léta minulého století byl opravdu extrém, mamka ve svém okolí neměla kamarádku, která by kojila takto dlouho). Nenapadla mě varianta, že by tomu bylo jinak.

Vše v podstatě začíná těsně po narození dítěte. Je dobře, že je dnes tzv. bonding samozřejmostí ve většině porodnicí. Pro ty, co nevědí, o co se jedná, ihned po narození dítěte je velmi důležitý první kontakt maminky s dítětem. Měl by probíhat tzv. skin to skin, tedy kůže na kůži. Dítě se přiloží na matku, samo se přisaje a následují 2 hodiny poznávaní a přivítání se:) Tyto 2 hodiny jsou velmi důležité pro vztah mezi matkou a jejím dítětem, budují se základní citové vazby. A i to první přisání je velmi důležité.

Dnes mi připadá nepochopitelné, že děti mé generace byly matkám hned po porodu sebrány, sestry jim je nosily jen na kojení po 3 hodinách. Dodnes mě mrazí z toho, když mi moje mamka vykládá, že mě chtěla mít u sebe a sestry mě nechtěly dát. Matka musela prosit o to, aby jí daly vlastní dítě. Chápete to?


Když se Adéla narodila, první 2 dny vůbec nepřibírala. Byla přisátá téměř nonstop, ale skoro pořád spala, u krmení usínala. Chodila jsem si pro příkrmy, které jsem jí podávala stříkačkou. Dodnes se mi často vrací v paměti zvuk rozvrzané postýlky a vidím sebe ve vytahané noční košili, jak se ploužím po chodbě s postýlkou před sebou, zvoním na sestry a prosím je, aby mi pro ni dali "dávku mléka". Samozřejmě jsem to obrečela, jedna sestra mi řekla, že se přece nic neděje, že některé maminky nekojí a tak kdyžtak odejdeme z porodnice s lahví. S tím jsem se nechtěla smířit ani náhodou. Pořád jsem se snažila držet se v psychické pohodě. Dítě je vaším odrazem a pokud je nespokojená matka, bude nespokojené i dítě. Trápilo mě to, ale zakázala jsem si fňukat.

Zkoušela jsem brát homeopatika, různé zázračné nápoje na podporu laktace a pak konečně, třetí den Adélka přibrala. Tím mi svitla naděje, že nás pustí domů a nemohla se toho dočkat.

Dnes, když nad tím zpětně přemýšlím, přístup nemocnice, ač se zrovna Porodnice na Obilním trhu v Brně snaží podporovat kojící, nebyl nejlepší. Každá maminka dostane papír, který musí pravidelně vyplňovat. Značí se tam, kolik dítě po jednotlivém kojení přibralo, chtějí, aby se dítě před i po vážilo, značí se tam i to, kolik dítě má pomočených plen...Chápu, chtějí mít jistotu, že je vše v pořádku. Ale pro matku je to nesmírně stresující. Obvzlášť, když je ranní vizita, doktor vezme papír a na základě něj dělá rozhodnutí.

Když jsme dojely domů, vše najednou bylo v pohodě a v klidu. Adélka byla úplně spokojené dítě, v podstatě jen spala a budila se na jídlo. Moc ráda na ty první měsíce vzpomínám. Dokonce přibírala takovým tempem, že jsem každý týden vyřazovala oblečení, které jí už nebylo. Doktorka se smála, že takovou puclinku v celým Brně nemají :-)

Za pár dnů má moje dcera 13 měsíců. Doteď nespí celou noc (jak si naivně někteří lidé myslí), jsou noci, kdy se budí po hodině, ale i noci, kdy spí i 6 hodin v kuse. Prošly jsme si vším. Když byla novorozenec, přes den jen spala a večer se chtěla jen kojit, přijala jsem to jako fakt, ležela u oblíbeného seriálu nebo knihy a nechala ji. Měla i období spurtu, kdy pila i co hodinu (bylo to období, kdy hodně rostla). Samozřejmě jsem zažila i období vztekání, před každým kojením se vztekala, odtahovala se a to pro mě byla zkouška trpělivosti, ale přežily jsme to. Pak přišlo období, kdy jí rostly zuby, dostala první očkování a moc toho nenaspala (to teprve člověk pozná, co je to opravdová únava). Samozřejmě jsem dostávala chytré rady od okolí typu-dej ji flašku, má hlad, nepolevila jsem.

A proč tento článek vůbec píšu?

V naší rodině jsem jediná, kdo vydržel kojit takhle dlouho. Ano, občas závidím těm, které si můžou večer někam vyjít, chybí mi to. Já nemůžu, protože se A. v noci budí a hledala by mě. Když jsme se ale rozhodli, že chceme dítě, s tím jsme počítali, proto to beru jako fakt. Jednou to přejde a pak na to ve stáří budu s láskou vzpomínat, jaký to byly krásný časy, když nás ta naše holka potřebovala k tomu, aby hezky spala.

Jak jsem psala v úvodu. Je spousta maminek, které kojit chtěly, ale díky "chytrým" radám, ať už okolí nebo dokonce i pediatrů, kojení vzdaly a přešly na UM. Některé to vzdají dokonce už v porodnici. Já rozhodně nejsem ta, která by někoho soudila, je to každého rozhodnutí, každého volba. Jak jsem psala v úvodu, kojit může většina žen, ale jen každá pátá z těch, co mohou, to zvládne a i pro ty, je tento článek, aby se nevzdávaly.

Na fotkách je můj roční kojenec.Z.♥

2 komentáře

  1. Zuzi,dekuji za tento povzbuzující článek,momentalne se s nasim novorozenetem szivame a ja jen doufam,ze plnohodnotne kojit nakonec budu...

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Přeji hodně sil, hlavně klid a trpělivost, i když vím, že je to těžké. Ale spokojená matka, spokojené dítě a stále jsem přesvědčená, že psychika je pro kojení to nejdůležitější.

      Vymazat

Latest Instagrams

© U nás doma. Design by Fearne.