neděle 3. července 2016

Tipy na výlety v okolí Apartmánů na vršku


Protože můj poslední článek o naší dovolené vzbudil velký zájem a spousta z vás mi píše, že už máte pobyt v Apartmánech na vršku zarezervovaný nebo že byste se tam moc rádi podívali, přináším i tipy na to, kam v okolí vyrazit.

Krásných míst v okolí je spoustu, proto doporučuji na dovolenou vyrazit aspoň na týden, my toho za 4 dny stihli jen málo.

Teď konkrétní tipy, kde jsme byli a kde se nám líbilo.

Muzeum řemesel Letohrad

Letohrad je krásné historické město, dojedete tam autem za 15 minut. A protože máme rádi muzea a výstavy, vyrazili jsme do Muzea řemesel. Svojí plochou je to největší muzeum svého druhu v Česku. Dojeli jsme tam sice půl hodiny před zavřením, protože si Adelína schrupla po obědě dýl než obvykle. Prohlídka je tak na půl hodiny až hodinu, děti zaujmou figuríny, pohyblivý dřevěný skanzen s řemeslníky a díky doprovodné hudbě a zvukům budete mít pocit, že vše kolem vás je živé.

Bohužel máme jen jedinou fotku, protože jsme doma zapomněli foťák.Potštejn

Asi 11 kilometrů od apartmánů je malá obec Potštejn, která je ojedinělá tím, že je v ní hrad i krásný barokní zámek. Návštěvu hradu jsme bohužel nestihli, ale na zámku jsme se zdrželi několik hodin.
V okolí zámku je krásná zahrada, ideální je určitě návštěva na jaře nebo v létě, kdy vše krásně kvete.


Zámek pro děti mimo klasické prohlídky interiéru nabízí i expozice pro děti Bubákov a Pohádkov. Za pár korun se tak můžete jít podívat na nejznámější pohádkové postavy nebo strašidla (ty jsme nenavštívili, protože jsem nechtěla riskovat, že by Áďa měla v noci krušný sny :-)

Tím,že jsme na dovolené byli na konci školního roku, kdy děti jezdí na výlety, celé dopoledne byly prohlídky vyhrazené pouze pro školy. Bylo to ale dobře, protože nás zámkem provedl šašek, Karel IV. i hraběnka. Oceňuji, že se snaží historii dětem nabízet zábavnou formou, dětem se to moc líbilo a spokojená byla i Áďa. Já si teda nic podobného ze školních let nepamatuju. Na zámky i hrady jezdím s rodinou od dětství, bavit mě to samozřejmě začalo až později, ale nikdy jsem neabsolvovala prohlídku přizpůsobenou dětem.

Na webových stránkách zámku (tady) jsem se dočetla, že v létě nabízí hrané prohlídky vždy o víkendu a mají i noční prohlídky, což může být pro ty, co se nebojí, skvělý zážitek :)

Byla to Adélčina premiéra. Jako bezdětná jsem nikdy nechápala, proč rodiče svoje malé děti na zámky tahají, když z toho nic nemají a navíc vyrušují ostatní. Zase musím velebit nošení až do nebe, protože Áďa ani nemukla, i přesto, že už se blížila doba jejího odpoledního spánku, byla moc hodná a tak jsme si mohli výlet užít všichni tři.
Navíc děti kolem byli úplně u vytržení, protože nikdy nic podobnýho neviděly.

Tím naše zážitky bohužel končí, víc jsme toho nestihli. Většinu dne jsme si totiž užívali ubytování, hřiště a procházek kolem. 

Pokud se chcete jít někam vykoupat, hned "za rohem" je Ústí nad Orlicí, kde je venkovní i krytý bazén, my tam jeden den, kdy nám nevyšlo počasí, vyrazili, ale bohužel měli na celé dopoledne rezervaci pro školky, což na webu nebylo uvedeno.

O trochu dál (asi 50 km) je dnes velmi oblíbená Dolní Morava, to je ideální místo na celodenní výlet. Na DM jezdíme už asi 15 let, takže to tam znám jako svoje boty, je tam krásně v létě i v zimě, takže pokud byste někdy jeli kolem, určitě si tam zajeďte. O tom napíšu  třeba zase někdy příště.


Hezkou neděli,
Z.

Okomentovat

Latest Instagrams

© U nás doma. Design by Fearne.