pátek 16. prosince 2016

Vánoční čtení

Tento týden nás skolilo nachlazení, všechny tři najednou. Já přežiju všechno, že jo, ale nevím, u koho z těch dvou zbývajících členů rodiny má rýmička horší průběh, řekla bych, že muž to klasicky prožívá podstatně hůř. A tak si připadám, jako bych měla doma děti dvě, večer běhám od jednoho k druhýmu, věčně podávám kapesníky, vařím čaje a sirupy se u nás pijí na litry.

Dva dny jsme dokonce s Áďou nevytáhly paty z domu , takový dny jsou pro mě hodně dlouhý... Nejsem zvyklá být doma. Napekly jsme ještě nějaký vánoční cukroví a většinu dne strávily v posteli, s knížkami.

A protože jsou Vánoce už opravdu za dveřmi, nasáváme vánoční atmosféru i z dětských knih.

Často nakupuju nebo půjčuju v knihovně právě knížky vztahující se k aktuálnímu ročnímu období nebo nějaké události. Áďu pořád moc nezajímá text, důležité jsou obrázky, ke kterým si vymýšlím vlastní příběhy.

Nejvíc teď u nás frčí Zima (všechny díly od Bernerové už jsem doporučovala několikrát, protože jsou prostě skvělý a krásně podporují dětskou fantazii, pokaždé v nich najdeme něco novýho), Co se děje o Vánocích a sbírka básní Bíle od Hynka Viléma.U čtení samozřejmě nikdy nechybí ani Krtek, Adélka teď má období, že se u všeho ptá, jestli to může udělat. Takže Krtka nosí věčně po kapsách, tak 100x denně se mě ptá: "můžu, mamičko, Krtkovi číst? Můžu ho nakrmit? Může Krtek spinkat?"
Novinkou v naší knihovně je sbírka básní Bíle od českého autora Hynka Viléma. Básně jsou krásně doplněny ilustracemi od Pavlíny Váchové a knížka mě naprosto okouzlila. Má pohádkovou atmosféru, ty ilustrace jsou vážně povedený a člověk si hned představí bílé Vánoce, to kouzelný prostředí zimního lesa, kde je naprostý ticho a jen křupe čerstvě napadaný sníh pod nohama...

Knížka je spíš pro starší děti, věřím, že se k ní vrátíme až později.

Už teď ale můžu Ádi díky ní popisovat, jak vypadá opravdu bílá zima, zatím ji totiž nikdy nezažila, za poslední 2 roky sněžilo jen párkrát.O knize Co se děje o Vánocích jsem psala už loni, letos ale získává nový rozměr. Před rokem Áďa byla malý roztomilý batole, co umělo asi 5 slov. Letos povídá každým dnem víc a víc a sama mi konečně může popisovat, co v knize vidí. V recenzích této knihy se často objevuje mínus, že je tam zobrazený Santa Claus, my to řešíme tak, že je tam Mikuláš, ten přece taky nosí dárky, má vousy a červený oblek.


No a na večery samozřejmě nesmí chybět Krtek, bez toho se u nás nejde spát. Ještě že pan Miler myslel na opravdu všechna roční období, tak teď čteme jak jinak, než o Vánocích.
Příběh Krtek a Vánoce o ukradeném stromečku se čte jedna radost a Áďa od té doby nemá v lásce vrány, protože právě ty kradou stromky :-)
Dnes jsme dopoledne opět strávily v knihovně, donesly si domů novou várku knih a venku byla taková kosa, že pevně věřím, že se třeba těch bílých Vánoc dočkáme. Loni Adélka dostala sáně, tak doufám, že je taky někdy využijeme.

Užijte si poslední předvánoční víkend,

Z.

Okomentovat

Latest Instagrams

© U nás doma. Design by Fearne.