středa 15. března 2017

DMko

Na hory jezdím odmala, zhruba od mých pěti let. Posledních 14 let jsem ale věrná jednomu jedinýmu místu, každoročně jezdíme do jedné krásné roubenky na Dolní Moravě. Takové té stoleté chalupy, která vypadá jak z pohádky. Nechybí tam pravá pec, sauna, chata je hned pod svahem a vleze se tam asi dvacet lidí. Co víc si přát. 

Jezdí tam naši, mí bratranci a pak taky jejich bratranci a tety a strýcové...Prostě celá široká rodina. Naši zimní dovolenou jsem vynechala jen dvakrát, když jsem byla těhotná a když jsem se loni stěhovali.

Na té chatě, kde jsme strávili celej minulej týden, jsem se učila na písemky z matiky, na maturitu, na zkoušky na výšce...Je to taková naše každoroční jistota, místo, kde se sejdeme cela široká rodina a užíváme si týden relaxu. Přes den se lyžuje, chodí na vycházky a večer se sedí, popíjí se víno a povídáme si, co je za poslední rok novýho a vzpomínáme na to, jaký to bylo před x lety, kdy nám bylo 15, kdy jsme na chatu jezdili jen s rodiči, když jsme neměli děti a partnery.
S Áďou jsme na DM byli poprvé před 2 lety, v té době měla půl roku a pro mě to bylo poprvé, co jsem se mohla na dvě hodiny denně utrhnout a jít si zalyžovat, protože nám mamka dítě pohlídala. Tehdy to byl takovej prcek! 

Letos se mi opět potvrdilo, že nemá cenu si nic dopředu plánovat, protože to pak nemusí vyjít. Dítě se už týdny dopředu těšilo, na babičku a dědu, na hory, i když si pod tím pojmem nic moc neuměla představit a hlavně na lyže. Připravovala jsem ji na to, ukazovala fotky ze svahu, popisovala, jak se lyžuje. Jenže po cestě tam začala v autě pokašlávat a už první noc ji skolila celkem vysoká teplota a šílenej kašel. Čekalo nás pár bezesných nocí, kdy jsem Ádi co 10 minut dávala napít, snažili se ji pomoct od šílených záchvatů kašle a tak moc mě mrzelo, že si tím musela projít zrovna na dovolené, na kterou se tak moc těšila, i když celej podzim i zimu byla víceméně zdravá. Takhle nemocná nebyla ani nepamatuju...

Když po obědě spala, hlídala babička a my s mužem vyráželi na lyže a každej den jsem Áďu vzala aspoň na krátkou procházku na vzduch. Téměř celou dobu jsem ji nosila, aby odpočívala.

 Mohli jsme se tak podívat i na proslulo Stezku v oblacích a tam bylo fakt krásně. Ten den bylo úplný azuro a připadali jsme si, jak kdybychom opravdu šli v oblacích. I přesto, že na horách už taky panuje jaro, sníh byl hlavně na sjezdovce a okolních kopcích, ten výhled byl nádhernej. Pokud budete mít někdy cestu kolem, doporučuju!

Na DM se toho, za tu dobu, co tam jezdíme, změnilo spoustu. Dřív tam nebyla sedačková lanovka, bylo tam pár bufetů, kde jste si mohli dát tak mastnej langoš nebo párek v rohlíku, odporný kafe v kelímku a pokud zrovna pršelo nebo bylo škaredě, nebylo lehký najít náhradní program, protože nebylo kam jít.

Dnes je pro mě DM synonymem k ideálnímu místu pro dovolenou s dětmi a samozřejmě i pro ty, co děti nemají. Do Visty si můžete zajít na úžasný wellness, všude je spousta restaurací, kde výborně vaří, je tam bobová dráha, spousta atrakcí pro dětí, dole pod sjezdovkami jsou restaurace, kde jsou dětský herny, mají tam skvělou pizzu (lepší jsem nikdy nejedla), je to prostě místo, kde vás sice dovolená přijde trochu dráž, ale kde je opravdu pořád co dělat, co objevovat a užívat si.


Nejradši mám ale stejně ty večery. Když člověk dojde unavenej ze svahu, nalijeme si víno a povídáme a hrajeme hry dlouho do noci Dřív to bylo do brzkých ranních hodin, letos do doby, než nás zavolala Áďa k sobě do postele :-) 
Už na hory nejezdím kvůli lyžování, ale kvůli odpočinku. Vypadnout na chvíli ze stereotypu, na týden vypnout, neřešit úklid, vaření...Za poslední dva roky, který uplynuly od doby, co jsme tam byli naposledy, na DM vyrostla Stezka v oblacích, spousta atrakcí pro děti, prodloužila se sjezdovka, vyrostly tam nový hotely a náhodou jsme s Áďou narazily na jednu hezkou naučnou stezku v lese plnou dřevěných soch. Pokud DM zvažujete jako destinaci pro vaši dovolenou, mrkněte sem, co vše tam s dětmi můžete vyzkoušet.


Byli jsme tam s mužem ještě jako bezdětní jednou i v létě a moc se nám tam líbilo, je tam spousta možností, kam vyrazit na túry, v létě se všude griluje, sjezdovky nezáří sněhem, ale voní trávou a tehdy jsme zjistili, že se nám tam v létě líbí vlastně víc než v zimě a proto tam letos vyrazíme zase.

 Opět na týden, opět do "naší" chaty, tentokrát jen s tou mladší částí rodiny, bez našich rodičů. Občas mě to až dojímá, když si vzpomenu na sebe, své bratrance a naše kamarády, na to, jak jsme na chatu poprvé dojeli před tolika lety, v době, kdy jsme čerstvě dostali občanky a cítili jsme se tak dospělí. Od té doby se narodila Áďa, u některých proběhly svatby, pár z nás si postavilo domy a už jsme doopravdy dospělí. A přitom pořád jezdíme na hory s našimi rodiči. Letos to tedy poprvé zkusíme i bez nich.

Co vy? Znáte DM? Byli jste tam někdy? Pokud ne, vřele doporučuju.

Z.

Okomentovat

Latest Instagrams

© U nás doma. Design by Fearne.