středa 12. dubna 2017

Najdi mě!

Dlouho tu nebyl tip na dětské čtivo, tak je na čase to napravit.
Pravidelní čtenáři ví, že moje dítko miluje Krtečka na 100 způsobů. Poslední asi dva týdny si ale Adelína vybrala na spaní jiné knížky, zajímají ji teď klasické pohádky o Popelce, Sněhurce, miluje Pinocchia (mimochodem tip na moc hezkou dětskou knihu popisující jeho příběh trochu jiným způsobem najdete tady).

Pak jsou ale knihy, které jsou buď naučné, ať už třeba různé encyklopedie, ve kterých dítko moc rádo listuje, nebo takové, které nějakým způsobem podporují dětskou kreativitu.
A jednu takovou vám dnes představím.

O víkendu u nás byli na návštěvě kamarádi a Adélce dovezli knížku Najdi mě, kterou napsala česká autorka Silvie Sanža. Je to něco ve stylu Svojtkových knížek s otevíracími okénky, ty jsou oblíbené u dětí všech věkových kategorií a máme jich doma hned několik. Tato knížka o pár stránkách ale dětem nabízí více možností využití.Na každé dvojstraně je zobrazeno jedno zvíře. To se různě schovává, ať už ve vodě nebo v lese, takže úkolem dítěte je najít ho.

Na pravé straně je pak vždy silueta zvířete, která vystupuje z podkladu, takže dítě musí prstem protlačit stránku, aby se zvířátko "vylouplo".  Tady je pak prostor pro to vzít si papír a tužku a obkreslit si siluetu zvířátka, kterou si pak dítě může vybarvit. Nebo si obrázek může přes papír vykreslit rychlými tahy tužkou. Fantazii se meze nekladou. Ocení to určitě děti, které už baví kreslit a vybarvovat.


Původně jsem si myslela, že je Áďa na knížku už moc velká , že je spíš pro menší děti. Ale musím říct, že ji moc baví, hlavně to obkreslování. Knížka je z tvrdých desek, takže něco vydrží a přežije i ty nepřesné tahy pastelkami při obkreslování siluet zvířat (ty pak jdou jednoduše otřít).

Pátrala jsem po dalších knížkách od této autorky a do oka mi padla kniha Vyber si své povolání. Ta seznamuje děti s nejčastějšími i s těmi nejneobvyklejšími profesemi (v knize jich je popsáno  na tři sta, některé jsou jen zmíněné, některým se autorka věnuje detailněji). Myslím, že by to mohl být dobrý dárek pro tříleté děti, nevím, jak u vás, ale téma práce a profesí se u nás doma zmiňuje často, vlastně denně.

Proč táta jezdí ráno do práce a proč popeláři vyvážejí popelnice a proč ten strýc používá při práci kladivo?

Knížku už mám na seznamu dárků ke třetím narozeninám, které Áďa oslaví za chvíli, třeba se tip bude hodit i vám.

Z.

Okomentovat

Latest Instagrams

© U nás doma. Design by Fearne.