čtvrtek 17. srpna 2017

Levandulový olej

Pomalu končí čas levandule.
U nás už pomalu odkvétá, pořád krásně voní a právě teď je ideální čas na sběr. Přemýšlela jsem, jak ji zužitkovat. Loni jsem vám dávala recept na levandulový sirup, letos na sirupy moc nemám chuť a tak jsem si z ní udělala levandulový olej.

Levandule nejen že krásně voní, ale má i léčivé účinky. 
Pomáhá v boji proti akné, působí protizánětlivě, jakantiseptikum při hojení zanícených ran a vředů a hodí se i na ošetření popálené kůže. Pokud máte doma malé miminko, levandulový olej je ideální na ošetření pupíku, jedná se o mnohem šetrnější metodu než potírání lihem, což se dnes pořád běžně doporučuje.
Levandulové oleje nejsou úplně nejlevnější, proto si je můžete udělat sami doma. Stačí k tomu jen kvalitní olej (olivový, ale třeba i levnější slunečnicový nebo mandlový) a květy levandule. Já použila olej olivový, který mi tchýně dovezla z Řecka a měl tak výraznou chuť, že mi v jídle nechutnal, takže jsem pro něj konečně našla využití.

Ostříháte květy levandule, které pak jen přidáte do láhve s olejem, tu uložíte do chladnější tmavé místnosti a necháte měsíc luhovat. Doporučuje se ideálně denně protřepat a po měsíci, klidně i po měsíci a půl se olej slije a přecedí.A je hotovo.

Já teda hotovo ještě nemám, protože je to zhruba týden, co jsem se do toho pustila. Levandulový olej používám běžně k ošetření pleti, doteď jsem měla vždy jen kupovaný.
Už se ale těším na ten svůj.

Zkoušeli jste si ho někdy taky připravit? A používáte levandulový olej?

Z.

Okomentovat

Latest Instagrams

© U nás doma. Design by Fearne.