středa 16. srpna 2017

Mlékovky

Říká se, že kdo jednou propadne kouzlu natírání, už ho to jen tak nepustí.
A můžu to potvrdit.

Kouzlo barev jsem ale objevila až teď. Se dřevem pracujeme běžně, muž řeže, hobluje a vytváří, já mám většinou funkci natěrače a plánovače. Všechny venkovní konstrukce ze dřeva jsme natírali klasickým Balakrylem a přírodním olejem. Pak jsme se rozhodli, že předěláme Ádi pokojíček, protože tam tráví opravdu hodně času a byl takový nedotažený. Je to malý prostor, kde je potřeba nábytku na míru, aby byl využitý každý centimetr. A muž se rozhodl, že ten nábytek udělá sám. Postel už stojí, než se udělají skříně a regály, bude to ještě pěkně dlouho trvat, ale někdy na podzim, v zimě čekejte report, myslím, že to bude stát za to.

No a protože chceme hlavně nábytek v bílé barvě a já nemám ráda úplnou sterilitu (a přesně tak na mě čistě bílé pokoje působí), rozhodli jsme se něco ozvláštnit barvami.
A ne tak ledajakými.

Znáte Mlékovky? Mě naprosto uchvátily.

Mlékovky jsou barvy z mléka, jsou to jedny z nejstarších barev na světě a složení je čistě přírodní, bez jakékoliv chemie.Skládají se z mléčné bílkoviny kaseinu, vápna, jílu, křídy a přírodních pigmentů.

Můžete si vybrat buď mlékovky, které se pak míchají s vodou nebo jílovky, ty už jsou namíchané. Oba druhy jsou vhodné jak na dřevo, tak i na omítky a dá se s nimi doslova čarovat. Navíc je na výběr spoustu krásných odstínů.Já vybrala tři barvy. Bílou jako základ pro nábytek a světle růžovou a modrou pro oživení kousků nábytku a dekorace. Jsou to přesně barvy, ve které má Áďa doplňky do pokojíčku.


Prvním počinem byla renovace odřeného boxu na čaj, ze kterého jsem udělala box na korálky.

Pak jsem natřela koníka a nevyužitý květináč sytě zelené barvy, ať ladí.
Jsem nadšená. Barvy krásně kryjí, dobře se s nimi pracuje, a ať na dřevě nebo na keramice skvěle drží.

A navíc ten pocit, že dítko bude mít pokoj celý ze dřeva, v barvách, bez chemie.
K nezaplacení.

Znáte mlékovky nebo o nich slyšíte poprvé?
Z.

4 komentáře

 1. Zuzi, to je nádhera! Nikdy jsem o těch barvách neslyšela, ale láká mě je zkusit, brzy budu zařizovat dva dětské pokojíčky (pro kluky a třetí miminko na cestě;-)) a jednu hernu.
  Kde hledáš inspiraci pro tvary nábytku? Já teď připravuju velkou zakázku pro truhláře a bojím se, že mě výsledek zklame, vzhledem k tomu, že jsem amatér... Moc se těším na článek s výsledky vašeho snažení:-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ady, předně moc a moc gratuluju k těhotenství, pamatuju si, jak jsi psala, že byste rádi třetí dítko. Krásná zpráva, hned mi to zpříjemnilo ráno!
   Inspiraci hledám na Pinterestu. Původně jsem chtěla udělat pokojíček ze Stuvy od Ikea. Manžel mi ale vyprávěl, jak byl jeho kolega ve fabrice na Slovensku, kde se zpracovává dřevo, který se pak pro nábytek IKEA používá. A že se všude válely naprosto zničený zplesnivělý palety, až mu z toho bylo špatně. Když jsem mu řekla o Ikee, řekl mi, že už tam nikdy žádnej kus nábytku nekoupí, že ho radši udělá sám. Potrvá to dlouho, než se k tomu dostaneme, protože máma do podzimu co dělat venku, ale oceňuju snahu :-)
   Já bych to taky nejradši zadala truhláři, ale pokud by to měl dělat ze dřeva a ne z dřevotřísky, tak bychom se nedoplatili. Máme hotovou postel na patro, ta už stojí, pod ní bude mít Áďa úložný prostor na hračky a knížky a ještě prostor na hraní. A jestli tam bude spát nebo ne, to už je na ní. Jednou snad ale jo :-) Postel na patro dělal muž snad před 5 lety, když jsme bydleli v jednom mini bytě, truhlář za ni chce zhruba 10 000, my za materiál dali asi 2000, dřevo a trámy jsme měli několik let v garáži, tak jsem si na to hned vzpomněla. Postel jsme zkrátili, zmenšili, já vše natřelo a bylo :-)

   Vymazat
  2. Teda tak to jste fakt šikovní! My bysme dřevo i měli, ale mezi dětmi a stavbou už nezbývá chuť, čas a energie. Ale určitě si zkusím něco natřít, třeba kolíbku, až budu vědět co to bude:-)
   A ještě mě tak napadlo...to už se v Ikei asi nepotkáme:-( :-) Já tam teď občas zajdu právě pro inspiraci, protože jsem se nějak utopila v množství fotek na internetu, tam si sednu na gauč v nějakém tom bytečku a zkoumám, jak na mě působí uspořádání, barvy, tvary...

   Vymazat
 2. O mlekovkach jsem neslyšela. Děkuji za tip. Barvy vypadají úžasně a je fajn, že jsou přírodní. Jste šikovní :-) Mam 6 měsíční dceru, také Adelku, takže nás zařizování pokojíčku čeká.

  OdpovědětVymazat

Latest Instagrams

© U nás doma. Design by Fearne.