neděle 20. srpna 2017

Tulení v Tule

Nikdy by mě nenapadlo, že mi budou jednou psát cizí lidi maily s prosbou o radu. Často se to týká nošení dětí, bydlení, fotek, občas mi někdo chce jen napsat, že se na blog rád vrací a já si toho nesmírně vážím. Nejvíc dotazů se týká ale nošení a hlavně Tuly a proto jsem se rozhodla napsat o tomto nosítku ještě jeden článek.

Nebyla jsem určitě první, kdo si Tulu v Česku koupil, ale jedna z prvních, která na ni napsala recenzi. Kupovala jsem ji, když měla Áďa 10 měsíců a jak vidíte, využíváme ji ještě teď, ve třech letech. Byly to ty nejlíp investovaný peníze ze všech.

V době, kdy jsem ji kupovala, byla na českém trhu teprve chvíli a byl celkem problém ji sehnat. V e-shopech byly dlouhé dodací lhůty, na výběr byly asi jen 4 vzory, proto jsem ji objednala rovnou z Polska (což je jeden z dalších dotazů, ano, je to polské nosítko a jak vidíte, ne všechno, co je z Polska musí být nutně špatný). Navíc jsem v té době moderovala jednu nosící skupinu a zpětně vím, že se na základě mých doporučení spoustu nosících rodičů rozhodlo právě pro toto nosítko.

Dnes je nosící trh zasycený všemožnými značkami a přiznám se, že už ztrácím přehled. Nemám potřebu sledovat aktuální trh, protože už pro mě nošení není aktuální.
Za ty 3 roky nošení můžu říct, že jsem žádný šátek ani nosítko nikdy nevyužila víc než Tulu. Je totiž úžasně pohodlná a v pohodě jsem s ní zvládla menší túru i teď v létě, kdy má Adélka přes 15 kg. Hlavní plus vidím v tom, že skvěle seděla ročnímu dítěti a i teď, ve třech letech, je v ní dítě v té správné poloze a je pohodlná jak mně, tak Adélce.

Už delší dobu leží na dně skříně, běžně už nenosím vůbec, ani na uspávání, jak tomu bylo ještě před pár týdny. Ale třeba na hory, na dovolenou, je to ideální pomocník, protože dítě neujde celou trasu delší procházky a nebo bychom se museli podřídit hlemýždímu tempu, což je někdy o nervy. Takhle ji nahodím na záda a jde se. Teď se na horách Áďa nosila skoro po měsíci, což je její nejdelší nosící pauza v životě, takže si to náležitě užívala.

Díky nošení jsme se od narození Adélky nemuseli omezovat a mohli jsme se podívat na místa, kam bychom se s kočárem nikdy nedostali. Poprvé jsme na horách byli s dvouměsíčním miminkem. Když měla půl roku, strávili jsme v zimě na horách týden, jen s šátkem a nosítkem. Zvládli jsme nepřístupná místa, výšlapy na rozhledny, několika kilometrové túry. To je jeden z největších přínosů nošení dětí, nemáte žádné limity, můžete cestovat kamkoliv se vám zachce a nemusíte přemýšlet nad tím, jestli se tam dostanete s kočárem.

Před dvěma lety jsme ji maximálně využili v Alpách, v době, kdy Adélka ještě nechodila a já poprvé ušla víc než 15 km s dítětem na hrudi.Letos na jaře jsem si nosítko vzala na focení, kdy jsme se fotili v nedostupném terénu, kam se dá dojít jen pěšky a je to celkem štreka.A ač už teď Adélka samozřejmě chodí po svých a běžně s sebou nosítko neberu, opět se na horách tulila.


Samozřejmě každému vyhovuje něco jiného, ale vždy, když vidím rodiče tahající krosnu, moc nechápu, proč volí zrovna tuto variantu. Dítě je v nepřirozené poloze, když usne, má vyvrácenou hlavu a hlavně samotná kostra krosny je šíleně těžká, takže rodič musí táhnout jak váhu dítěte, tak váhu krosny. Přitom to jde mnohem jednodušeji a pohodlněji.
A že jsme takových rodičů na horách viděli spousty.

Dnes už se Tula prodává i ve verzi Free to grow, což znamená, že roste s dítětem a nemusíte kupovat nejdřív verzi baby a pak batolecí verzi toddler. Pro malá miminka jsou ale přece jen nejlepší šátky nebo šátková nosítka.

Pokud sháníte batolecí nosítko, které vám opravdu vydrží a stojí za to, tak Tulu určitě doporučuju. Ani po dvou letech velmi intenzivního nošení na sobě nejeví větší známky opotřebení a není vyšisovaná.

Z.

10 komentářů

 1. Dobrý večer Zuzko, i my se s dcerkou tulíme v Tule a nemůžu si jí vynachválit! Je to úžasně pohodlné nosítko a hlavně jsou na výběr opravdu krásné vzory. Ale musím vás obdivovat, že zvládáte nosit takové dlouhé tůry. Já letos na začátku léta Johanku nesla asi 10 km téměř nepřetržitě (má necelých 11 kg) a měla jsem teda dost. I jsme pak zrušili plánovaný puťák po Šumavě, protože jsem se bála že bych se akorát totálně odrovnala. Na ty delší trasy už to moc nedávám, i když pořád mi to nedá a sem tam to zkusím a pak si nadávám :D
  Jen bych měla připomínku k tomu rostoucímu Free to grow. Není totiž pravda, že nahradí nosítko baby a zároveň toddler, jeho maximální velikost je totiž stejná jako u nosítka baby. Taky jsem se z počátku divila, ale pak jsem pochopila že jeho výhoda tkví v tom, že skvěle sedne i novorozenému miminku. Je to tedy hlavně varianta pro rodiče, kteří nechtějí šátek, nebo vázací nosítka vhodná od narození, ale chtějí intenzivně nosit malinké miminko. Varianta baby s novorozeneckou vložkou aspoň podle mého názoru není pro miminko tak pohodlná a tudíž bych ji nedoporučila pro každodenní intenzivní nošení :)
  Přeji vám krásný zbytek léta.
  Kačka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Katy, ani nevím, jak je možný, že dceru zvládám nosit i při této váze dlouho. Možná je to tím, že jsem ji fakt intenzivně nosila od narození, takže jsem na tu zátěž byla zvyklá. V době, kdy jsem ji nosila i několik hodin denně, mě nikdy nebolela záda, naopak jsem měla pocit, že se mi díky nošení zpevnilo tělo jak nikdy. Teď, když ji nosím jen občas, mě záda často bolí. Jsem zvyklá na fyzickou zátěž, běžně s manželem přetahuju svatební materiál a nic mi to nedělá, kdyby po mně ale někdo chtěl, ať uběhnu kilometr v kuse, tak asi zkolabuju :-D

   Vymazat
 2. Zuzanka, ja som Tulu kúpila na základe Tvojich recenzií a u nás to bola tiež najlepšia investícia, chodíme na túry a kdekoľvek chceme, nie sme obmedzovaní, je maximálne pohodlná, nikde netlačí mňa ani syna, bez problémov ju dám do pračky. Len ľutujem, že nebola pred 5timi rokmi, keď sa narodil starší. Ale zase on bol veľmi spokojné ,,kočíkové" dieťa.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to jsem ráda :-)
   Děkuju za milý komentář!

   Vymazat
 3. Já sice vyzkoušela jen Manducu a Kibi, Tulu ne (a nechystám se, neb Kibi je rovněž rostoucí, takže nemám důvod shánět další nosítko), ale i tak mě článek velmi potěšil :) Zejména proto, že je pěkné číst o tom, že lidi mají o nošení zájem, ptají se po ergo nosítkách a zajímají je zkušenosti jiných. S tím nošením v krosně naprosto souhlasím a fotky u rozhledny vypadají moc pěkně ;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kibi jsem měla taky, ale to mi vůbec nesedlo. Možná jsem ale narazila na nějakou špatnou várku, protože se popruhy neustále povolovaly a nosítko mi tím pádem nedrželo tam, kde má a sesouvalo se dolů. Tenkrát jsem v nosících skupinách pátrala, jestli má někdo podobný problém a pár lidí mi napsalo, že se jim to stává taky. Potřebovala jsem nosítko, co sedí perfektně, protože dcera kočárek nesnesla a já ji nosila většinu dne. Pak jsem narazila na Tulu a už jsem neměla potřebu hledat dál.
   Během těch tří let jsem ale vyzkoušela spoustu nosítek a mraky šátků, skoro na vše jsem psala recenze právě proto, aby to ostatním usnadnilo výběr. V tom vidím obrovský přínos blogování, že lidi mají informace k dispozici a nemusí složitě pátrat. A když mi pak lidí píší a omlouvají se, že otravují s dotazy, tak mě to naopak těší, těší mě ten zájem, že se rodiče zajímají a kladou důraz na výběr toho správného nosítka nebo šátku.

   Vymazat
 4. Zuzi, Tula vypadá krásně a s Adélkou vám to moc sluší. Musím se ale zastat krosničky, se kterou třeba na delší výlety chodíme my. Malá byla odjakživa těžší váhová kategorie a já křehule ji sama moc daleko nedonesu. Takže na túrách nosí manžel. A když je malá na zádech v manduce u něj, tak jí to vůbec není pohodlné, jelikož muž má přece jen mnohem širší záda a tak jí to taky nutí mít nožky až moc roztažené a pohodlně to moc nevypadá. Nemluvě o tom, jak je od něj taky zpocená :) Takže krosna pro nás byla pro ty delší výlety rozhodně lepší volba, hodila se taky stříška proti slunci/dešti. Jen tak trošičku na obhajobu krosniček :) Ale teď už snad hlavně budeme běhat všichni po svých :))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kláry, samozřejmě každýmu vyhovuje něco jinýho, o tom žádná.
   Otázkou ale je, jestli třeba ti, co nosí v krosně ví o batolecích nosítkách? Manduca batolecí nosítko rozhodně není, jasně, batole unese, pokud si dobře pamatuju, tak má nosnost do 20 kg, ale to neznamená, že pohodlně unese 20 kg dítě, ale že přesky nosítka unesou maximálně tuto váhu, pak můžou prasknout.
   Já Manducu měla taky, ale už v půl roce Adel jsem jí poslala dál, protože mi neseděla, dítě nemělo dostatek látky mezi kolínky a už mě řezaly ramena.
   A že o té váze dítěte něco vím, když měla Adelína v půl roce 10 kg a jen jsem ji nosila, když kočár nesnesla.
   Napsala jsem to do článku proto, že rodiče mají často zafixnovaný, že pro větší děti jedině krosny, nezajímají se dál o další variant a pak musí zbytečně tahat tu váhu krosny, která není zrovna malá.

   Vymazat
  2. Já jsem moc ráda, že o tom nošení píšeš, sama jsem to nikdy moc do hloubky nezkoumala, nosila jsem jen velmi příležitostně. Ale jestli bude někdy druhé dítko, tak se o to určitě začnu zajímat víc a to tě potom možná poprosím o další tipy a rady ;-))

   Vymazat
  3. No, tím, že jsem měla fakt nekočárkový dítě, jsem toho vyzkoušela víc než dost a mám tak srovnání. A celkem dlouho jsem pátrala, než jsem našla to, co sedí a vyhovuje úplně maximálně. Kdyby bylo druhý dítě, tak chci vyzkoušet ještě další značky, ať to srovnání mám maximální a ať i ostatní mají díky blogu ten přehled nějak komplexnější a nemusí složitě dohledávat recenze :-)

   Vymazat

Latest Instagrams

© U nás doma. Design by Fearne.