středa 20. září 2017

Mámo, kam letí to letadlo?

Naše dovolená se blíží a na Adélku tak čeká pár premiér. Poprvé u moře a první let letadlem. Nebojím se, že by to nezvládla, je už dost velká na to, aby během letu dokázala chvíli sedět u knížky nebo u hry, spíš jsem ji chtěla připravit na to, jak letadlo vypadá a jak to na letišti funguje, aby z toho nebyla tak v šoku. 

Dělám to tak vlastně od doby, co ji knížky zajímají a co opravdu vnímá jejich obsah (zhruba od roku a půl). Vždy, když mělo nastat nové roční období nebo nás čekala nějaká důležitá událost, ukazovala jsem ji, připravovala jsem ji na to právě formou knih. Jen samotné povídání je po děti přece jen moc abstraktní, když se to spojí s názornými obrázky, hned je pro dítě jednodušší si danou věc nebo situaci představit.

Naběhla jsem do knihovny a půjčila dvě knížky o letadlech a letištích, k tomu jsem vzala i Jak to chodí popisující 8 oblíbených povolání. Ta teď totiž Áďu fascinují snad nejvíc. Knihy Letiště a O stavění jsou dílem autorky Isabelle Göntgen. Jsou to obrázkové knihy většího formátu a když jsem je poprvé vzala do ruky, hned mi připomněly naši oblíbenou sadu Jaro, Léto, Podzim, Zima Noc od Bernerové. Máme všechny díly a baví nás už skoro dva roky (více v článku TADY).

Na první dvojstraně jsou postavy, které můžete na jednotlivých stránkách hledat. Kniha formou obrázků popisuje, jak to vypadá v příletové hale, co vše cestující čeká, než nastoupí do letadla, jak to vypadá v letadle a na závěr letadlo konečně dorazí do cíle, k moři.

Knihu O stavění by určitě ocenili hlavně kluci. Já tohle genderové rozlišování ale nemám moc ráda. Adelína téměř odmala vyrůstá prakticky na staveništi. Byla svědkem toho, když se nám stavěl dům a chodili jsme na kontroly. Co jsme se nastěhovali, pravidelně využívá svoje dětský nářadí, háže lopatou, vozí kolečka, pomáhá házet písek do míchačky. Se vším nám asistuje. Ví, že terénní práce nám jezdí dělat strýc s bagrem. Zná snad všechno zednický náčiní. Proto ji i tato kniha baví, protože všechny věci zná a přichází s nimi téměř denně do styku. Navíc nám už skoro měsíc před domem jezdí bagr a opravují kanalizaci, radost pro Áďu, menší pro nás.


Posledním tipem je kniha kniha Jak to chodí od Josefa Švarce. Je to opět obrázková kniha, ale v trochu jiném stylu jako ty předchozí. Věnuje se 8 oblíbeným profesím. Existují i jednotlivé díly věnující se vždy jen jednomu povolání, jsou to menší, útlý knížky, který jsme si čas od času půjčovaly. Když jsem narazila na tuhle, která vlastně seskupuje všechna povolání dohromady, tak jsem věděla, že kniha bude mít úspěch. Je vhodná pro děti tak od dvou let až po předškoláky, vždy jsou na spodní části stránky napsané různé otázky a úkoly, ty budou bavit i starší děti.


Baví mě, jak v na první pohled jednoduché knížce, dokáže dítě objevit novou informaci. Třeba to, že existují vlaky, kde se dá spát i jíst, byla pro dítko naprosto šokující informace, celý odpoledne mi to chodila ukazovat a ptala se, kdy takovým vláčkem pojedeme :-)

Znáte některou z knih? Pokud ne, tak vřele doporučuju. Za poslední týden jsme přečetly asi 3x snad všechny knížky, co máme doma. Pořád prší, už víc než týden. Nedá se nikam chodit. Žijeme na místě, kde není silnice, ale panelka a v tom největším dešti nám opravují kanalizaci. Všude je neuvěřitelný bahno, ale takový, že člověk udělá jeden krok a vypadá, jak kdyby vyšel z lesa. Ty první podzimní týdny jsem si představovala teda úplně jinak, ale nedá se nic dělat. Ještě že máme poblíž dvě knihovny a jezdíme si tak pro pravidelný přísun čtiva :-)

Z.

4 komentáře

 1. Tu sérii Jak to chodí si taky půjčujeme v knihovně, je fajn, kluky baví vše kromě toho Statku. Většinou hrajeme hru, kdy jim říkám, co mají najít, to je baví libovolně dlouho:-)
  Pak u nás aktuálně frčí O pejskovi a kočičče od Čapka, Knížka od Hervé Tulleta a Co se děje v noci. Starší syn zná nazpaměť takovou knížku o dopravních značkách od Besipu, hlásí je pak všechny během jízdy autem:-) A pak milujou takovou vánoční o hvězdě.
  Tak šťastný let! :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Knížka od Tuletta u nás taky hodně frčí, Áďa ji dostala, když měla rok a nejvíc ji začala bavit až kolem třetích narozenin.
   A díky, snad bude mít letadlo filánž :-D

   Vymazat
 2. Krásné knihy, ta povolání také máme, ale samostatně a jsou spolu s Bernerovou našimi oblíbenci... Čmelda listuje a popisuje... sehnala jsem k tomu (ještě jsem nestihla vložit na blog) ještě knížku Abeceda povolání (formou básniček, které máme rádi oba) se děti seznamují s různým povoláním, básničku o hasičích už umím zpaměti a říkám ji několikrát denně... :)
  Krásnou dovolenou přeji! :)
  Peťka :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Peti, díky za tip na knížku o povolání, připisuji na vánoční seznam :-)

   Vymazat

Latest Instagrams

© U nás doma. Design by Fearne.