čtvrtek 26. října 2017

Více času na čtení

Od jara jsem se těšila na to, až na dovolené budu mít konečně víc času na čtení. Budu znít jako barbar, ale od jara do podzimu jsem nepřečetla ani jednu knížku. Prázdniny jsme si sice s Áďou užily, ale protože nefungovala školka, všechny večery, často i ty o víkendu,  jsem obětovala práci, do postele se dostala až kolem půlnoci a na knížku už jsem fakt neměla náladu. 

Na dovolenou jsem si do kufru sbalila 4 knížky a za týden jsem neměla co číst. To je tak krásnej pocit, když se do toho člověk zakousne a čte a čte a nemůže jít ani spát, protože to musí dočíst....A co se mi dobře četlo?

První knihou byl román Osm od Třeštíkové. Její tvorbu mám moc ráda a konečně můžu říct, že jsem je od ní přečetla všechno. "Osmička" patří mezi knihy nejvydařenější, je to čtivý, je to vtipný, pointa příběhu člověku nedojde hned na začátku, jak to u některých knížek bývá, ale bylo to napínavý až do konce.

 Když už jsem po týdnu neměla co číst, muž mi navrhl, ať si na Ipadu stáhnu přes aplikaci Ibooks nějakou jinou knížku a tak jsem si vybrala To prší moře, když už jsem byla na Třeštíkovou naladěná. A tento román je za mě od Radky ten nejlepší. V něčem mi její styl připomíná Hrabala, i když se to samozřejmě moc nedá srovnávat, ale baví mě ten její nekonečnej tok myšlenek, dlouhý souvětí, baví mě ten její styl a to, jak se knížky doslova samy čtou.Mimochodem, stahujete si taky knihy přes aplikace nebo si je nahráváte do čteček? Mě asi jako většinu z vás baví víc ta papírová forma, čtečku mám, ale hodně dlouho jsem jí nepoužila, snad od té doby, co jsme se přestěhovali. Aplikace Ibooks pro mě byla vlastně novinkou. Já se o tyhle technický věci vůbec nezajímám, aplikace používám asi 3, takže pro mě bylo příjemný zjištění, že jen kliknu na "koupit" a hned čtu. Bez toho, aby člověk řešil, jestli je to ve správným formátu a jestli se to dobře zobrazuje, což mi u čtečky dělalo často problém.O konceptu kontinua od Liedloffové se často mluví jako o knize, kterou by si měl přečíst každý rodič. Pro ty, co se snaží vychovávat v duchu kontaktního rodičovství (jak já nemám ráda jakýkoliv pojmenovávání něčeho, co je tak nějak úplně přirozený), tam není nic převratnýho. Nebavilo mě to, vlastně jsem se ani nedozvěděla nic zásadního, protože o všech hlavních myšlenkách tak nějak vím. Často poslouchám při práci na youtube různý přednášky, čtu spoustu článků i studií od lidí, co se tématu zrození, dětství a všeho s tím spojeným věnují, že tam pro mě nebyla nějaká zásadní informace.

Román Dcera někoho jiného je takový průměr, ale na konci to bylo tak napínavý, že to hodnotím vlastně dobře. Já mám nejradši českou prózu, zahraniční knížky vlastně čtu fakt výjimečně. Můj drahý bratranec mě i moji mámu na každý narozky i Vánoce obdarovává knihou, takže díky němu se mi dostanou do ruky knížky, na který bych asi nenarazila. A tahle kniha byla právě od něj. Takže díky, Kubo :-)

V kufru mi taky nikdy nechybí aspoň jedna knížka od Kundery, kterýho prostě miluju. Tentokrát jsem si vzala Směšné lásky, už jsem je četla několikrát, ale stejně, pokaždé v knížce najdu něco novýho, Kundera mě bude bavit vždycky.

Mám celkem problém se současnou českou prózou, někteří autoři, ač je všichni chválí, mi prostě přijdou dost přisprostlí, knížky se čtou sice dobře, ale mám někdy pocit, že to patří spíš tak na základku. Je to plný erotiky a vulgarismů a to mi přijde takový laciný.

A to je pro mě případ právě Hartla. Malý pražský erotikon jsem si půjčila s velkým očekáváním, když o něm všichni mluví, jak je to skvělý, čtivý, zábavný a prostě úžasný.
Ale místy to bylo až tak moc vulgární, že jsem si říkala, kde je ta hranice, pod kterou by autor neměl jít. Tady si myslím, že to bylo překročeno.


Každopádně dám mu ještě druhou šanci a v knihovně na mě čekají jeho Okamžiky štěstí Kafe a cigárko od Marie Doležalové.

Co v poslední době oslovilo vás?

Z.

9 komentářů

 1. Já jsem Koncept kontinua četla v době, kdy jsem o principech kontaktního rodičovství nevěděla vůbec nic, takže pro mě to byla kniha velice důležitá. Kdybych ji četla až teď po všech jinak nabytých znalostech, asi bych se na to dívala stejně :)
  Jinak se žánrově pohybuju někde trochu jinde, takže ostatní knihy mi až na Kafe a cigárko nic neříkají.
  A kupodivu mám ráda oboje - čtečku i papírové knihy. Police musím mít plné knih, ale na cestování a do postele ke kojení mi daleko praktičtější přijde čtečka :)

  OdpovědětVymazat
 2. Taky ráda čtu, téměř výhradně knížky z knihovny, což mi vyhovuje z mnoha z důvodů - nemám ráda moc knížek doma, když se k nim už nevrátím, je tam obrovský výběr, knížky jsou takový správně ošahaný a je to skoro zadarmo, že:-) V současné české tvorbě se moc nevyznám, od Třeštíkové jsem četla jen Bábovky a bylo to na mě takové jakési moc časopisecké, mám radši propracovanější, rozsáhlé romány, klidně klasiku (Dickens, Austenová, Irving).
  Co vyloženě doporučuju:
  Jeden den od Davida Nichollse - skvělý současný britský román
  Dneska už se tomu směju - životopis Adiny Mandlové, velice upřímný, obohacení mých znalostí meziválečného filmu i českých dějin 20.století
  A zakončím to mojí milovanou ságou, kterou můžu vždycky a pořád dokola a tím je Harry Potter:-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ady, díky :-) Český filmy, i ty prvorepublikový miluju, takže Adina by mě mohla bavit. A Harry Potter mě pobavil, mě tady ta mánie úplně minula, mě to extrémně nudí. Takže už na základce, později i na VŠ v semináři o dětské literatuře, jsem byla snad jediná, kdo nedočetl ani jeden díl HP.

   Vymazat
 3. Zuzi, za me Pokoj od Emmy Donoghue, Ja, poutnik od T. Hayese, a nebo Liane Moriarty, to kdybys chtela zabrousit i do zahranicnich autoru. No a z ceskych Petru Soukupovou. A ja to mam naopak, pomyslny souboj Hartl vs. Trestikova u me vyhrava Hartl ☺

  OdpovědětVymazat
 4. Žítkovské bohyne sa ku mne dostali. Až teraz. A to ich máme za kopcom, dá sa povedať. Zhltla som za dva večery. A zasiahli ma.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ty jsem cetla loni a libily se mi moc, i kdyz vyhnani Gerty S. se mi libilo vic.

   Vymazat
 5. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 6. Říkala jsem si, že si tento tvůj příspěvek nepřečtu, jelikož mám v plánu si přečíst knížku Osm od Radky Třeštíkové, tak abys mi náhodou neprozradila, o čem to celý je. ;-) Zatím jsem od Radky četla jen Bábovky, a mám to takové rozporuplné. Jako jo, četly se dobře, ale nevím, nějak to na mě působilo až moc překombinovaně, což ve finále působilo kupodivu moc jednoduše... nevím.. tak jsem si říkala, že zkusím přečíst ještě něco jinýho a uvidím.. nakonec jsem to nevydržela a tvůj článek o knížkách přečetla ;-) No a u mě je to tedy momentálně tak, že jsem zasekaná v Hře o trůny (míněno v dobrém), takže už na další knížky moc času nezbývá. Nicméně se blíží Vánoce a já věřím, že mě můj manžel (když to píšu, tak se u toho culím jako puberťák) zase překvapí tituly, které vůbec neznám, a z kterých se nakonec vyklubou úplně bezva knížky. Jako například Vypravěčka od Jodi Picoultové, Sůl moře od Ruty Sepetysové anebo oddychovka Projekt manželka od Graeme Simsiona. Skvělá komiksovka je pak např. Persepolis od Marjane Satrapiové. Jinak Koncept kontinua jsem četla a taky se mi to nijak zvlášť nelíbilo. Tak jsem ráda, že nejsem jediná. Mé široké i blízké okolí totiž tuto knihu hodně vyzdvihuje, a buď jsem jí četla hala bala, anebo mi fakt nepřinesla nic novýho.. Hartla třeba neznám vůbec, tak je to pro mě zase další tip na čtivo, i když jestli je to fakt až tak vulgární a plný sexu, tak to není nic pro mě. Na mě totiž takovýhle knížky taky působí dost lacině, a tenhle žánr fakt nemusím..
  (a mimochodem, nevím, jestli sis všimla, ale po všech přezdívkách se vracím ke svýmu jménu.. tomu novýmu, takže je to tak trošku taky takovej pseudonym ;-) )

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ani, novou přezdívku jsme zaregistrovala, už v tom mám jasno :-) A ani půl roku po svatbě jsem si nezvykla na to, abych titulovala muže manželem. Spíš mu ze srandy říkám, že je můj manžílek a Áďa to pak všude papouškuje, že je táta její manžílek :-)
   A jinak díky za spoustu tipů!

   Vymazat

Latest Instagrams

© U nás doma. Design by Fearne.