čtvrtek 23. listopadu 2017

Poklady

Před Vánocemi se na blozích objevuje spousta tipů, co dětem pořídit pod stromeček. Podobný článek psát nechci, protože jich je všude fakt hodně, ale jeden tip tu pro vás přece jen mám. Můžete trochu nahlédnout do tří knížek, který jsem na Vánoce pro slečnu koupila.

Jsou knihy a knihy. Ty, který vás dostanou obsahem, pak ty, který vás okouzlí krásnými ilustracemi, ty, ke kterým máte třeba vzpomínky z dětství a pak ty, který se řadí mezi naprostý skvosty a vy jen okouzleně listujete a usmíváte se.

Já teď v ruce držím knížky z té poslední kategorie. Kniha Dřív, než půjdem spát od Petra Wagnera zaujme jak tříleťáky, tak i menší děti. I když je taková "nejobyčejnější" z té trojky, který jsem Ádi koupila, líbí se mi. Je taková milá. Dětsky milá. Povedené ilustrace zvířátek chystajících se ke spánku jsou doplněny krátkou básničkou. Knížka je to kratší, má 24 stránek, což je tak akorát na kratší čtení před spaním. To, že v jednoduchosti je krása pro tuto knihu platí obzvlášť, žádný složitý příběh a opravdu vkusné ilustrace.


Rok v kouzelné zahrádce od Markéty Kotkové je bezesporu ta nejhezčí kniha, jakou jsme kdy doma měli. Markétiny ilustrace jsou prostě úžasný! Při listování knihou mám pocit, jako bych se dívala na duhu, každá stránka září jinou barvou. Není tam ale nic kýčovitého, všechny ilustrace jsou v pastelových barvách, ta knížka je prostě jako z pohádky. Je nádherná.


Minule jsem vám psala o kartičkách na téma čtyři roční období, který jsem pro Adelínu přichystala. Tahle knížka je krásně doplní. 

Nejhezčí na celé knize jsou určitě ty ilustrace, jsou na každé stránce nebo dvojstraně doplněné krátkým veršovaným textem, kterého je tak akorát. Áďa preferuje knihy, kde je víc obrázků než textu, proto vždy vybírám ty, kde je na co se dívat.
No a posledním kouskem je Povídej mi, jak jsem se narodila od Vlasty Jiráskové. A jak můžete vidět z fotky, ilustrovala ji opět Markéta Kotková.

Tuhle knížku mám v povědomí už velmi dlouho. Je to totiž jedna z mála knih pro děti o mateřství a těhotenství, která zobrazuje porod v jeho nejpřirozenější podobě, oslavuje kojení a kontaktní rodičovství. 

Zkoušeli jste se někdy zamyslet nad tím, jak je dětem v dětské literatuře zobrazován porod a život miminka? Ve většině knih, který jsme kdy doma měli, byla mimina s flaškou v ruce a spala sama v pokojíčku. Adelínu teď hrozně zajímá, co celý dny dělala, když byla miminko a neuměla chodit, co jedla a pila. Taky se často ptá, kde jsme bydleli. Vůbec teď na to raný dětství často vzpomíná. A tak jí povídám, že pila ode mě z prsa, občas se vozila v kočárku, ale spíš jsme se k sobě rády tulily v šátku, bydleli jsme v Brně, kousek od lesa, kam jsem s ní denně chodila na procházku.

Je to zvláštní, tím, že se o tom snad denně bavíme, mi přijde, jak kdyby to bylo včera a přitom už uběhlo tolik času.


Poslední dvě knížky určitě budou takovým tím pokladem v knihovničce, ke kterým se budeme rády vracet. Jsou o koloběhu života jak našeho, tak toho v přírodě. Což je vlastně to nejhezčí, co na světě je.

Všechny knížky seženete na e-shopu Proprcky.cz, který se zaměřuje na produkty a značky z České a Slovenské republiky. Je na trhu relativně krátce, o to víc Verči, která za obchodem stojí, fandím, protože míst, kde se dají sehnat vkusný a krásný věci vyrobené u  nás, není nikdy dost.

Já ke knížkám přikoupila i pár hraček, o tom třeba příště.

Z.

3 komentáře

 1. Nemusím říkat, že "Dřív, než půjdem spát" máme už rok doma ❤ a ty další dvě, jsou od pohledu nádherné... Pro Julii mám hlavně knížky, chodím si je zatím tajné prohlížet sama.... (červená karkulka, prosvěcovací od Svojtky....) no už, ať je tu Ježíšek :)

  OdpovědětVymazat
 2. Luci, mě už to ani neudivuje, že máme tolik společných věcí :-)

  OdpovědětVymazat
 3. Zuzi, krásný výběr... opravdu... :) Knížky ilustrované Markétou Kotkovou mám moc ráda... už nějaké doma taky máme... u nás bude Ježíšek také většinou o knížkách... :) (a dřevěných doplňcích k vláčkodráze) :D a několika společenských her, protože nás oba společný hraní moc baví! :)
  Mějte se krásně, Peťka :)

  OdpovědětVymazat

Latest Instagrams

© U nás doma. Design by Fearne.