pondělí 20. listopadu 2017

Tak trochu jiné Vánoce

Včera jsme byli odpoledne na skok v Brně a když jsme se na večer procházeli uličkami okolo Svoboďáku, najednou jsem ho uviděla. Vánoční stromek! Už svítil, stánky na Zelňáku byly rozmístěny na svých místech a pomalu se jen čeká na to, až to všechno začne.


Překvapilo mě to, do Vánoc přece zbývá víc než měsíc. 
Letos nejsem vůbec připravená, většinu dárků mám, ale pro spoustu blízkých mi ještě chybí. Dřív jsem měla už minimálně měsíc předem vše nakoupeno a zabaleno. 

Ale o tom nechci psát...

Letos budeme mít trošku jiný Vánoce, než byly ty předchozí. Nebudeme mít řezaný stromek. Nekoupím si ani jeden balicí papír. Dlouhodobě mi vrtá hlavou, kolik opadu člověk vyprodukuje, i když se snaží to omezovat. A jak moc jednoduchý je ho omezit ještě víc, stačí jen chtít a hledat varianty. Protože snad každá jedna věc, kterou si člověk přinese domů, se dá nahradit něčím lepším. Lepším pro sebe i pro planetu. A teď asi zním jako ty pověstný lesany, že:-) 

Od doby, co jsme Vánoce trávili ve dvou, s mým (teď už) manželem, kupovali jsme si vždy živý stromek. A po 14 dnech, kdy už pomalu opadával, mi bylo líto, že ho člověk prostě jen tak zahodí k popelnicím. Proto jsme se letos rozhodli, že si každý rok budeme kupovat stromek v květináči a po Vánocích ho zasadíme na zahradě. Finančně to vyjde téměř na stejno a zahrada se aspoň za pár let bude pořádně zelenat.

Nikdy mě taky nebavilo balení dárků. Nejde mi to, většinou to nevypadalo dle mých představ, nedařilo se mi sehnat balicí papír, který by se mi líbil, protože se často prodávají dost otřesný kýče a platit za opravdu vkusný kousek jen proto, aby to někdo během chvilky roztrhal a pak vyhodil, je prostě absurdní. Všichni to víme a stejně to tak pořád děláme. A tak jsem si nakoupila látku, našila z nich pytlíčky pro každého člena rodiny a radostně všem oznamuju, že letos pod stromečkem dostane každý svůj jeden pytlíček. Mám jich v zásobě celkem dost a později je budu využívat na nákupy na pečivo, ovoce a zeleninu.

Letos taky poprvé budeme mít dárků pod stromečkem opravdu málo. Říkáme si to každoročně a stejně nám to nikdy nevyšlo. Nikdy jsme sice nekupovali zbytečnosti, dáváme si záležet na tom, co by druhému udělalo radost, bavíme se o tom, nestřílíme jen tak od boku. Já dárků vždy nakupovala hodně hlavně pro manžela a rodiče, letos to tak prostě nebude. 

Loňský Vánoce byly kouzelný, Áďa na ně teď často vzpomíná, protože si uvědomuje, že už se blíží. Byli u nás naši, byly to naše první Vánoce v domku. Odpoledne se k nám zastavili trubači, kteří celý den chodí po vesnici a zpívají a hrají (pro mě něco, s čím jsem se v životě nesetkala, ale mělo to neuvěřitelný kouzlo), šli jsme na vánoční procházku a pak už jsme jen vyhlíželi Ježíška. Zatímco jsem pod stromeček nosila dárky, muž šel před dům zapálit prskavky a Áďa to s babičkou a dědou pozorovala z okna a radostí doslova pištěla, že už jde, už je tady!

Byl to jeden z nejhezčích dnů v mým životě, protože když jsme si u štědrovečerní večeře připíjeli na zdraví, uvědomila jsem si, že se mi splnil sen. Že jsme tak dlouho čekali na ten dům, že nám ho pak najednou během 14 dnů postavili a že když v něm pak najednou stojím, hrají koledy a kolem mě jsou ti, který mám nejradši, to je to, oč tu běží.
A jestli je pod stromečkem pytlíček jeden nebo dva, to je naprosto nepodstatný.

Až se Áďa po vzbudí z odpoledního šlofíka, jdeme zadělat těsto na perníčky.
Já se tak těším!


Z.

5 komentářů

 1. To je krasny! I s temi pytlicky je to hezky napad. Jen na ten stromecek bacha, dam tu i odkaz - ekologictejsi je varianta ziveho stromku, s tim ze v domku mate urco i pozdejsi vyuziti po vanocich.. jsem rada, ze na me clanek nekde vykouknul a mam argumenty pro zivy, pac ja tu vuni jehlici proste miluju :) 🌲
  https://www.drevojecesta.cz/aktuality/vanocni-stromek-zivy-nebo-umely

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hani,asi jsme se spatne pochopily 🙂
   Ja chci urcite zivy,taky tu vuni jehlici mam rada,bez ni to nejde,jen ho nechci rezany,ale v kvetinaci,abychom si ho pak mohli zasadit. Umely stromky se mi prici,mivali jsme ho doma u nasich,sice vypadal jako zivy,ale nebylo to ono. Ja mam vseobecne k plastu averzi 🙂

   Vymazat
  2. Jo jasne, tak to jo. Ten my meli dvakrat a bohuzel dvakrat chcipnul... :/ tak my asi pujdem zas do rezaneho :D

   Vymazat
 2. Já taky přidám malý tip ohledně Vánočního stromku. Před dvěma lety jsme ho také koupili v květináči s tím, že ho později vysadíme na zahradě, jenže stromky které takhle prodávají prodejci Vánočních stromků (nebo hobymarkety) mají většinou přesekaný kořenový systém a byl by asi spíš zázrak, kdyby se Vám na zahradě potom uchytil.. Nám opadal ještě dřív než kdy jindy. Tak bych si asi teď spolehlivě ověřila jestli strom který kupuji je k výsadbě. Jinak moc pěkný tip na balení dárků, děkuji za něj. Budu o tom uvažovat. Taky mě ty hromady papíru každý rok mrzí, obzvlášt když ten papír ještě ke všemu nestojí úplně málo peněz.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pěkný den, souhlasím s Katkou, také se nám stalo to stejné...doporučuji pečlivě vybrat stromeček a určitě ne nikde v hobymarketu... :)
   Nápad s pytlíčky je super! :)
   Pěkné dny, Peťka :)

   Vymazat

Latest Instagrams

© U nás doma. Design by Fearne.