středa 24. ledna 2018

Před spaním

Znáte Martinku?
Pokud ne, tak to je chyba :-)
Martinka je postava z dětských knížek od belgického autora Gilberta Delahaye. Jsou to kratší příběhy doplněné opravdu krásnými ilustracemi od Marcela Marliera, které si čtou malé slečny už pár (desítek) let.


Na Martinku jsme náhodou narazily v naší knihovně asi před rokem. Když jsem knížku poprvé držela v ruce, tak mi hlavou proletělo, že jsem ji možná četla někdy v dětství, ale nebyla jsem si úplně jistá.  
Série Martinek začala vycházet už v roce 1954, překládá se do všech světových jazyků a je k mání okolo 60 dílů.My jsme jich přečetly tak třetinu, víc dílů v knihovně není, každopádně Áďa je miluje, zná je téměř nazpaměť a jsou to přesně ty pohádky, které jsou ideální ke čtení před spaním. Příběh akorát tak ideálně dlouhý, který většinou obsahuje nějaké ponaučení a povedené ilustrace, které se musí líbit každému.

Aby Áďa nemusela čekat na to, než si knížky obměníme v knihovně, na Vánoce jsem ji koupila knížku Martinka krátké příběhy na cestu do postýlky, kde na ni čeká 6 příběhů. Většinu sice znala, ale to nevadí, stejně je chce téměř každý večer.

Jedinou nevýhodou této sbírky příběhů je to, že je knížka ve formě paperbacku, což celkem nechápu, protože všechny jednotlivé díly jsou v klasických tvrdých deskách. 

Knížka se jeví jako typicky holčičí, ale myslím, že by mohla bavit i kluky. Jsou tam popisované všechny možné situace, jak je Martinka v nemocnici, jak se stará o malá dvojčata, jak jde na karneval, do ZOO. Prostě ze života jedné malé holky.

Nepíšu vám samozřejmě o každé dětské knížce, která se nám doma objeví, ale o těch, co opravdu zaujmou a ke kterým se rádi vracíme a mezi ty příběhy o Martince rozhodně patří.

Oblíbenou sbírkou pohádek je i kniha Pohádky před spaním pro holky, na kterou jsem narazila v Levných knihách. Má dost kýčovitý obal, ale stejně jsem ji vzala do ruky, abych si ji mohla prohlídnout. Pod třpytkovým obalem se ale skrývá osvědčená klasika. Najdete v ní pohádky od Červené Karkulky, Ošklivého kačátka až po Císařovy nové šaty.Text je opět doplněn hezkými ilustracemi a příběhy jsou tak akorát krátké. Líbí se mi barevnost knihy, každá pohádka je jinak barevná a výběr jednotlivých pohádek, ty jsou zpracované opravdu moc hezky.

V Levných knihách téměř nenakupuju, protože se tam dostanu málokdy, ale občas se tam dají ulovit hezké kousky. Muž tam téměř každý týden Ádi kupuje pracovní sešit, samolepky nebo omalovánky, ať má na víkend něco nového.

Jaké jsou vaše poslední hezké úlovky dětských knih?

Z.

1 komentář

  1. Jéé, Martinku si pamatuju z dětství. Měli jsme ji v knihovničce a ty ilustrace jsem milovala.

    OdpovědětVymazat

Latest Instagrams

© U nás doma. Design by Fearne.